Jana Kostelecká

autoři

MgA. Jan Světlík
Ing. arch. Vojtěch Šedý
Ing. arch. Filip Šefl

spolupracovníci

Ing. Luboš Laksar
Ing. Libor Sauer
Ing. Daniel Hajzler
Ing. Jan Trafina
Ing. Pavel Doležal
Ing. Jitka Jiravová
Ing. Miloš Hort
Petra Kvapilová
Ing. Martin Štorek

kancelář

Světlík Šedý Šefl
Přístavní 1363/1, Praha 7

adresa

Pardubice
Pardubický kraj

dokončení realizace

2021

popis projektu

Schodišťová věž je prvním ze stavebních zásahů vedoucích k naplnění koncepce školního areálu Křesťanské ZŠ a MŠ Noe na Zborovském náměstí. V současnosti bude věž plnit funkci hlavní vertikální komunikace školy, propojení školy se dvorem a hřištěm a zároveň jde o požární únikovou cestu pro evakuaci.

Do budoucna, až bude přistavěna vstupní hala a nový blok šaten, se bude věží do školy i vstupovat. Věž nyní přesahuje stávající budovu o jedno podlaží - je připravena pro napojení zamýšlené nástavby čtvrtého podlaží školy s odbornými učebnami.

K interiéru schodišťové věže jsme rozhodli přistoupit jako k materiálové koláži, která přiznává konstrukční řešení — zdiva a betonové konstrukce v jejich běžné stavební “ne-interierové” hrubosti. S interiérovou přesností koláž doplňují sádrokartonové obklady ostění oken a dveří i zámečnické prvky. Potkávají se tu červené keramické cihly, přiznané betonové prvky schodišťových ramen, stropů, věnců a nadpraží oken, sádrokartony natírané světle modře, šedé podlahy opatřené epoxidovým nátěrem — vše doplněné probíhající bílou linkou v místech, která se budou nejvíce špinit a kde je možné nátěr pravidelně obnovovat. Tmavé jsou pak vložené zábradelní trubky, okna a dveře. Snažili jsme se vytvořit nesterilní, hravě komponovaný prostor, který bude působit přátelsky, aniž by byl ozdoben dětskou tvorbou.

Prostor schodiště je prosvětlen velkorysými severními okny, směrem k jihu z mezipodest jsou pak dvojice menších čtvercových oken, které jsou odděleny probíhajícím betonovým věncem. Menší formáty jsou zvoleny z důvodu eliminace přehřívání interiéru věže.

Všem, kteří se za firmu Chládek & Tintěra, a.s. pohybovali na stavbě i jejím dodavatelům, patří velké díky i uznání.

Janu Kosteleckou známe díky knihám nakladatelství Jakost – D.O.M.E.K, Z.A.H.R.A.D.A, H.U.D.B.A, D.E.S.I.G.N, nedávno vydala knihy Plasticus Maritimus, Moře v 300 otázkách a odpovědích, Planeta Praha a také publikaci K čemu jsou architekti. Byla produkční několika výstav (např. Anastomosis) a organizuje již více než patnáct let spolu s dalšími přednáškový cyklus Pecha Kucha Night. Rozhodně ji charakterizuje velký záběr aktivit, které se nebojí realizovat. Zajisté je úspěch jejích činností dán také výbornými schopnostmi propojovat lidi skrze různé profese. Za výjimečné lze považovat architektonické tábory pro děti v pražském Centru architektury a městského plánování. Jedná se o takový malý vhled do toho, co všechno je architektura. Také se tam modeluje, kreslí a prezentuje. Cílem ale není ani tak to, aby děti po škole šly studovat architekturu, ale aby se uměly dívat kolem sebe, vysvětlit jim jednoduše, co mohou rozhodnout a jak celý proces tvorby města a domů funguje. Také vedla společně s designérkou Silvií Luběnovou kroužek, kde s dětmi jednou týdně navštěvovaly místa a domy, které za normálních okolností nejsou veřejně přístupné. Zároveň organizuje jednodenní architektonické workshopy na základních a středních školách – např. Průzkumník, kdy děti zanášejí poznatky o prostředí do slepých map a následně pak probíhá diskuze. Jana Kostelecká chodí, všímá si zdánlivě bezvýznamných věcí a ukazuje je dětem různými prostředky. Protože věří, že prostředí utváří nás a my utváříme prostředí. Díky takovému přístupu si bude možná další generace lépe uvědomovat hodnoty světa, v němž žije.

2025 CENA 2025 CENA 2025 CENA
CENA 2025 CENA 2025 CENA 2025
BESbswy