Výsledky 1. ročníku České ceny za architekturu byly vyhlášeny 7. listopadu 2016 v Místě pro nové umění – Jatka 78.
Česká komora architektů (ČKA) vyhlásila dne 20. ledna 2016 1. ročník České ceny za architekturu. Do soutěžní přehlídky, jež byla otevřena architektonickým realizacím za posledních 5 let, se jich přihlásilo hned 475. Ostře sledovanou Hlavní cenu získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína. Do finále České ceny za architekturu dále mezinárodní odborná porota „poslala“ sedm dalších projektů. Vítěz i finalisté se etablovali z řad 63 nominovaných projektů, které ČKA představila v červnu roku 2016. Uděleny byly rovněž dvě mimořádné ceny: Cena společnosti VELUX za nejlepší práci s denním světlem a Cena časopisu ERA21 za přínos k obnově venkova a citlivou práci s pozůstatky minulosti. Akademie České ceny za architekturu současně zvolila tři Výjimečné počiny. Výsledky 1. ročníku České ceny za architekturu byly vyhlášeny 7. listopadu 2016 v Místě pro nové umění – Jatka 78.
Tiskové materiály
Hlavní cena
Hlavní cena prvního ročníku České ceny za architekturu udělena mezinárodní porotou, držitel tohoto ocenění se etabluje z řad Finalistů.
Finalisté
Projekty, kterým bylo v prvním ročníku České ceny za architekturu uděleno čestné označení Finalista.
Klášter Nový Dvůr
Dolní oblast Vítkovice
Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli
Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání
REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ
Tři věže
Revitalizace Gahurova prospektu - předprostor Kulturního a univerzitního centra ve Zlíně
ZEN-Houses - Ateliér a dům
Mimořádná cena
Partneři České ceny za architekturu mohou vybrat některé z přihlášených děl a nominovat je na udělení Mimořádné ceny.
Výjimečný počin
V rámci České ceny za architekturu jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace, stejně jako hlasování, provádějí členové Akademie ČCA na webovém portálu Ceny per rollam. Seznam nominovaných je předán Grémiu, které jej doplní o vlastní nominace, a předá zpět AČCA k hlasování.
Nominace
Mezinárodní porota vybrala 63 realizací.