V Libereckém kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 5 nominovaných děl
Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 14. června v kulturním prostoru La Fabrika v pražských Holešovicích. V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky, Liberecký kraj je zastoupen 5 architektonickými díly.
Zda některá z realizací nacházející se v Libereckém kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 7. listopadu na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění – Jatka 78. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nesnadný, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září.
REALIZACE V LIBERECKÉM KRAJI
Kinokavárna, rekonstrukce foyer kina Varšava v Liberci
Adresa: Frýdlantská 285/1, 460 01 Liberec 1
Autoři: Mgr. Petr Hubáček, Ing. arch. Zuzana Koňasová, Ing. arch. Ondřej Pleštil, Ph. D., Ing. arch. Jiří Žid
Vybudování „Kinokavárny“ v kině Varšava v Liberci je výsledkem občanské aktivity, která se snaží opravit zchátralou budovu posledního kamenného kina v Liberci a vytvořit v něm spolkový dům. Úpravy se zhostil Spolek Zachraňme kino Varšava, který část prostředků na obnovu kina a potažmo i kulturního života v Liberci získal prostřednictvím veřejné sbírky. Velká část stavebních a projekčních prácí byla dokončena díky obrovskému úsilí desítek dobrovolníků, kteří pracovali bez nároku na honorář. Svým nasazením pro věc potvrzují občanskou poptávku po smysluplnosti existence spolkového domu ve městě, ve kterém žijí.
Rekonstrukce náměstí ve Frýdlantu
Adresa: Náměstí T. G. Masaryka, Frýdlant
Autoři: Ing. arch. Vladimír Balda, Ing. arch. Jiří Janďourek
Tato realizace je jedním z několika málo nominovaných děl, které vzniklo na základě veřejné architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek. Hlavní ideou rekonstrukce frýdlantského náměstí bylo vytvořit nezastavěný a výrazně nečleněný veřejný prostor, který umožňuje pořádání různorodých aktivit obvyklých pro centrum města (trhy, koncerty, divadelní představení atd).
Revitalizace městských lázní na galerijní objekt
Adresa: Masarykova 723/14, 460 01 Liberec 1
Autor: doc. Ing. arch. Jiří Buček
Záměrem bylo přijmout historický kontext domu, zachovat vše důležité a podstatné z památkového hlediska a navrhnout možné úpravy, které umožní historickému objektu lázní pokrýt všechny nároky, které se kladou na současný provoz galerie. Řešení fasád vychází z celkového konceptu galerie a to v dialogu historického původního jazyka se současným tvaroslovím částí nových. Galerijní veřejná zahrada s dřevěnými palubami, kamennou zahradou a volně umístěnými sochami na zelených plochách představuje rozšíření galerie do exteriéru.
Galerie nabízí čtyři stálé expozice a dokonce prázdnin zde můžete navštívit také úspěšnou výstavu Galerie Jaroslava Fragnera v Praze nazvanou Punk v české architektuře.
Adresa: Benešov u Semil
Autoři: Studio Raketoplán, Ing.arch. Pavel Nalezený, Ing.arch. Jakub Adamec, Jan Vondrák, Jan Mach
Projekt Studia Raketoplán pracoval se stodolou z roku 1947 v Benešově u Semil. Jižní část budovy je otevřená a umožňuje obyvatelům vychutnat si nádherné výhledy do okolní přírody. „Probuzený“ dům má na jihu vlastně čtyři patra – dole se nachází garáž a letní kuchyň, o patro výš tělocvična pro jogíny nebo snad koncertní pódium a hlavně jakýsi zastřešený dvůr, k němu dílna a prádelna. Ze dvora vedou schody nahoru, kde se nachází zvýšené zápraží na dřevěném roštu, na nějž od západu proudí sluneční svit velkým otvorem ve střeše.
Adresa: Liberec
Autoři: Ing. arch. Petr Stolín, Ing. arch. Alena Mičeková
Architektura – filozofie domů je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty odddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3 m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Záměrem bylo vytvořit experimentální dům a ateliér pomocí základních výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel).
Seznam všech nominovaných staveb naleznete v Sekci NOMINOVANÉ PROJEKTY