Podrobné informace o programu odpoledne a nominačního večera
Přijďte si 27. června do Holešovické tržnice užít architekturu různými způsoby a setkat se s architekty. Připravili jsme pro Vás bohatý doprovodný program.
Na vybrané akce se prosím registrujte zde.
WORKSHOPY PRO DĚTI
Čas konání: 15–18 h
WORKSHOP I – SUPERHRDINOVÉ
Co všechno trápí dnešní města? Bláznivé počasí, zlobiví obyvatelé, málo vody nebo naopak hodně aut? A co teprve, když nastane blackout! Postavte vlastního superhrdinu, vymyslete mu superschopnosti a zachraňte město!
Během tvůrčí dílny se děti seznámí s vybranými stavbami. Použijí je jako inspiraci pro návrh svého superhrdiny, kterého nakreslí. Vymyslí mu také superschopnosti, kterými pomůže řešit některý z problémů dnešních měst, a napíší o tom krátký dobrodružný příběh.
WORKSHOP II – MODROZELENÁ INFRASTRUKTURA
Workshop s ohledem na modrozelenou infrastrukturu a stromy v Holešovické tržnici, který vychází z projektu studia Perspektiv věnující se revitalizaci meziprostor Holešovické tržnice:
Tržnice pod zelenými korunami stromů? Přijďte si s námi kreslit, jaká podoba Holešovické tržnice by se vám líbila, společně snít o stromech v ulicích korza, povídat si o putování kapky vody, a když vám to fantazie dovolí, třeba se nám do obrazu zatoulá i dinosaurus.
Architektonické studio Perspektiv je založené na specializovaných týmech, kritickém myšlení a technologických inovacích. Zaměřuje se na rozvoj místních komunit a navrhování kontextuální architektury.
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY ŠTVANICKÉ LÁVKY
Časy prohlídek: 16 a 17 h
Zájemci budou mít možnost projít se po Štvanické lávce s jejími autory Petrem Tejem, Markem Blankem, mostním inženýrem Janem Mourkem a umělcem Alešem Hvízdalem.
Autoři Vám osobně představí tuto jemnou prostorovou křivku, jež je konstruována jako plynulá cesta vycházející z dynamiky pohybu chodců a cyklistů. Koncepce konstrukce mostu přitom pokorně reaguje na panorama Prahy, na napojení na holešovický a karlínský břeh i na napojení rampou na ostrov Štvanice…
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY HOLEŠOVICKÉ TRŽNICE
Časy prohlídek: 16 h (s Kristianem Mejstříkem) a 17 h (s Petrem Kučerou)
Dnes Holešovická tržnice, dříve Ústřední jatka královského hlavního města Prahy, vybudovaná v roce 1895 a v roce 1993 prohlášená za kulturní památku, je cennou součástí Evropské stezky industriálního dědictví.
Jak se jatka stavěla a co všechno se ví o jejich historii? Jaké dávné i nedávné příběhy ukrývají jednotlivé stavby? To vše se účastníci dozví na komentované procházce s Kristianem Mejstříkem či Petrem Kučerou. Přítomní se seznámí s industriální architekturou celého areálu, dozví se, jak fungoval jateční provoz a jeho technologické zázemí, navštíví bývalé stáje hovězího dobytka a zjistí, jakou symboliku v sobě nesou sochy postav s býky u vstupu na Bubenském nábřeží.
VEŘEJNÉ NATÁČENÍ POŘADU BOURÁNÍ S KAROLÍNOU VRÁNKOVOU
Čas konání: 17–18:30 h
Téma prvního veřejného natáčení podcastu Bourání rádia ČRo Wave s Karolínou Vránkovou je nasnadě – bude o budoucnosti (nejen) Holešovické tržnice. Hosty pořadu budou:
- Michal Tošovský – programový ředitel Holešovické tržnice
- Martin Stára – autor aktuální studie obnovy Holešovické tržnice (Perspektiv architekti)
- Richard Biegl – dlouholetý předseda komise pro rozvoj Prahy 7, uživatel tržnice a předseda Klubu za Starou Prahu
- Michal Gavlas – pamětník první akce na záchranu tržnice z roku 1990
Karolína Vránková je novinářka, která píše a mluví o architektuře, bydlení, designu a životním stylu, protože chce mít vliv na to, jak bude tenhle náš svět vypadat, a věří v sílu informací. Je šéfredaktorkou magazínu o architektuře EARCH.CZ, pořad Bourání na rádiu Wave moderuje od roku 2020.
DEMYSTIFIKACE FOTOGRAFIE ARCHITEKTURY S MARTINEM TŮMOU (BOYSPLAYNICE)
Čas konání: 17–18:30 h
Během přednášky budou představena následující témata:
- Fotografie architektury = obraz.(koncept, kontext, lidé, zvířata a další v obraze, počasí + podnebí, vstupy stylingu do obrazu)
- Fotografie architektury jako ekonomická aktivita (zakázka a její flow, příprava lokace, asistenti, legislativa (okrajově), fotografování, proces výběrů, příprava pro postproces)
- Postproces (software, nejzásadnější postprodukční vstupy, formáty dat atd.)
- Média (obsah obrazové části presskitů, příprava dat pro média, komunikace)
- Technika (foťáky, objektivy, filtry, záblesky)
Všechny okruhy budou navázány na konkrétní ukázky a portfolio BoysPlayNice. Formát nebude akademický, vše bude vycházet z praxe. Technické dotazy na aparáty a objektivy zodpoví ambassador z Fuji.
Fotografové Jakub Skokan a Martin Tůma představují současnou českou a slovenskou architekturu osobitým způsobem. Dlouhodobá zkušenost s fotografií architektury je vede k hledání nenásilných, srozumitelných a přesto působivých forem toho, jak předat jedinečnost architektonického díla. Současně se neustále vracejí ke vztahu architektury a fotografie.
NOMINAČNÍ VEČER
- 19.00 h: předání Pocty České komory architektů
- 19.10 h: předání ocenění za výjimečný počin
- 19.20 h: předání Ceny Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
- 19.30 h: představení nominovaných staveb České ceny za architekturu 2024
- 20.00 h: Koby Fray – koncert
- 22.30 h: Eva Falt – disco set