Mezinárodní porota ČCA letos vybírá z 271 přihlášených realizací

Do jubilejního 10. ročníku ČCA se letos přihlásilo 271 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky.
„Věřím, že ČCA kromě jiného pomáhá formovat povědomí investorů, ať už soukromých, či veřejných, o tom, jak důležité je kvalitní vystavěné prostředí pro úspěšný život celé společnosti,“ přiznává Jan Kasl, předseda České komory architektů.
Výběr nejlepších z nich je právě v rukou mezinárodní pětičlenné odborné poroty složené z architektů a odborníků, kteří hodnotili první ročníky ČCA. Nominace 25 vybraných děl budou vyhlášeny 19. června během nominačního večera v Libčicích nad Vltavou. Ve stejný den bude rovněž předána Pocta ČKA, udělena Cena za výjimečný počin v architektuře a vůbec poprvé bude spuštěno také hlasování veřejnosti.
Co vypovídají letošní čísla?
- Nejvíce staveb bylo realizováno v letech 2023 (90) a 2024 (126).
- Převládají novostavby (175) nad rekonstrukcemi (101).
- Bydlení tvoří více než třetinu všech přihlášených děl (110).
- Vzrostl počet rekonstrukcí historických objektů i sakrálních staveb, stejně jako dřevostaveb.
- Do přehlídky se přihlásily i dopravní stavby, designová díla, veřejný prostor, ale také jedna územní studie.
Veřejné stavby a architektonické soutěže
Ze 104 veřejně financovaných staveb bylo sedm realizováno na základě architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti ČKA – patří mezi ně revitalizace Štěpánčina parku v Prachaticích (soutěž 2017), budova Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (soutěž 2015), přístavba knihovny v Rožnově pod Radhoštěm (soutěž 2016), mateřská škola Fulnek (soutěž 2014), park na Moravském náměstí v Brně (soutěž 2016), předprostor lesního hřbitova v Srbsku (soutěž 2018) a Smíchov City Sever – Blok 2, Bytové domy 3 a 7 (soutěž 2015). „Výběr návrhu a zpracovatele projektu pomocí posouzení více soutěžních studií od kvalitních týmů je nejlepším možným způsobem zadání veřejné zakázky na projekční práce. Soutěžní studie je možné posoudit, prověřit a porovnat mezi sebou v celé komplexnosti od estetiky, zásahu do okolí až po cenu výstavby, což žádný jiný způsob výběrového řízení neumožňuje. Rozhodnutí poroty je transparentní, zdůvodněné a přezkoumatelné,“ vysvětluje výhody výběru návrhu pomocí architektonické soutěže místopředseda ČKA Petr Lešek.
Přihlášené stavby dle krajů
Do 10. ročníku ČCA byly přihlášeny realizace ze všech krajů ČR, přičemž tradičně nejvíce jich bylo realizováno v Praze, Středočeském kraji a Jihomoravském kraji. Ve srovnání s předchozími ročníky narostl počet realizací přihlášených z kraje Moravskoslezského.
Podrobněji dle krajů:
· Hl. m. Praha – 63
· Jihomoravský kraj – 47, z toho 27 v Brně
· Středočeský kraj – 52
· Královéhradecký kraj – 7
· Jihočeský kraj – 10
· Liberecký kraj – 15
· Olomoucký kraj – 10
· Pardubický kraj – 5
· Zlínský kraj – 13
· Plzeňský kraj – 10
· Kraj Vysočina – 10
· Moravskoslezský – 19
· Karlovarský kraj – 5
· Ústecký kraj – 5
Rozpočet a udržitelnost
- Více než polovina staveb (153) nepřesáhla náklady 30 milionů Kč.
- Udržitelnost potvrdili autoři u 131 děl – ať už prostřednictvím energetických úspor, modrozelené infrastruktury, recyklace nebo šetrného stavebního provozu.
- Mnohé stavby využívají obnovitelné zdroje, vegetační střechy či dešťovou vodu a některé jsou držiteli certifikátů jako BREEAM či LEED.
V porotě zasednou porotci z prvních pěti ročníků
Odborné hodnocení zajišťuje letos pětičlenná mezinárodní porota ve složení:
- Boris Bežan (Slovinsko/Španělsko),
- Andrea Klimko (Slovensko/UK),
- Yael Moria Klain (Izrael),
- Roger Riewe (Německo),
- Jeroen van Schooten (Nizozemsko).
Porotci se shodují, že česká architektura trvale klade důraz na kvalitu provedení, řemeslné zpracování, jemnost detailu a autenticitu.
Sledujte ČCA
Během léta se můžete těšit na výstavy nominovaných v regionech a také na medailonky na Facebooku, Instragramu a youtube kanálu ČCA i na programu ČT Art.