Přihlášená díla 2020

CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Vila Park Olomouc

Kancelář
CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS
Dominikanske namesti 656/2, 602 00 Brno, CZ
www.chybik-kristof.com
Autoři
Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS, Ing. arch. Michal Krištof
Spoluautoři
Ing. arch. Martin Holý, Ing. arch. Ondřej Mundl, Ing. arch. Lucie Skořepová, Ing. arch. Matěj Štrba, Ing. arch. Ondřej Švancara, Ing. arch. Victor Cojocaru
Adresa
Olomouc
Olomoucký kraj
Zahájení projektu
01/2017
Dokončení realizace
2019
Hodnotící zpráva poroty
Rezidenční areál Vila Park Olomouc se vyznačuje nenápadnou elegancí uměřené architektury, skvělým obytným měřítkem staveb a dotaženým parterem. Areál představuje nadčasový přístup k pohodlnému příměstskému bydlení a vyniká domyšlenými stavebními de­taily a kvalitou použitých materiálů.Rezidenční areál Vila Park Olomouc se vyznačuje nenápadnou elegancí uměřené architektury, skvělým obytným měřítkem staveb a dotaženým parterem. Areál představuje nadčasový přístup k pohodlnému příměstskému bydlení a vyniká domyšlenými stavebními de­taily a kvalitou použitých materiálů.
Popis projektu
Hlavní kvalitou lokality, nacházející se v atraktivní, a přitom klidné části Olomouce je její přírodní ráz. Místo je součástí Neředínského horizontu – jednoho z nejvýznamnějších přírodních útvarů, které tvoří hranici mezi městem a krajinou. Návrh navazuje na tento charakter a vytváří místo pro bydlení protkané vegetací, která s sebou přináší řadu kvalit v podobě příznivějšího klimatu, vysoké míry soukromí a v neposlední řadě kontinuitu zdejší biodiverzity. Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů je založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního veřejného parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD. Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá dobré orientaci v celém území. Každá z pěti etap je tvořena skupinou viladomů na společné podnoži, tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům dané etapy a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život. Nadzemní podlaží viladomů obsahují byty v maximálním počtu tři na podlaží. Společný vchod a prostory tedy sdílí šest až devět bytů, díky čemuž je zaručena vzájemná sounáležitost ke společným částem domu. Téměř každý byt v území má velkorysou lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. Přírodní charakter bydlení je dále rozvíjen v architektonické úrovni návrhu, a to především volbou materiálů, kdy jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.
English
Mapa