Ročník 2016 / Finalisté

OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW

REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Kancelář
OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW
Vídeňská 127, Brno, Dominikánská 19, Brno, Domažlická 12, Brno
www.omniaprojekt.cz www.archteam.cz www.raw.cz
Autoři
Ing. arch. Marek Tichý, doc. Ing. arch. Milan Rak, Ph.D., doc. Ing. arch. Ivan Wahla, doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, Ing. arch. Petr Řehořka, Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D. (obnova zahrady), Ing. Kamila Krejčiříková, Ph.D. (obnova zahrady)
Adresa
Černopolní 45, Brno
Zahájení projektu
2005
Dokončení realizace
2012
Hodnocení poroty
Vila Tugendhat je úžasným příkladem architektonické moderny, která je po pečlivé rekonstrukci nyní zpřístupněna široké veřejnosti, jež může obdivovat mimořádnou kvalitu práce Miese van der Rohe. Tedy práce, která se projevuje unikátní a fascinující vizí, již lze pozorovat i v dalších jeho projektech, jako jsou německý pavilon pro mezinárodní výstavu v Barceloně nebo Farnsworth House v americkém Illinois. Tato rekonstrukce je komplexním a uceleným počinem, nekompromisní stavbou kladoucí důraz na každý detail. Svým přístupem se autoři neodvracejí od základních principů tohoto projektu, v němž poznání, porozumění a interpretace jsou stejně důležité jako původnost dochované tkaniny; proto je projekt rekonstrukce ústředním bodem rozpravy o autenticitě. Důležité je pro porotu též přesvědčení, že by se rekonstrukce vily měla stát následováníhodným příkladem rekonstruování arenovování památek v České republice.
Popis projektu
Lokalita - vila ve čtvrti Černá Pole v horní části svažité parcely s jižní orientací s výhledem na panorama města. Zadání - restaurování vily Grety a Fritze Tugendhatových od Ludwiga Miese van der Rohe do původní podoby z roku 1931. Národní kulturní památka a památka UNESCO. Provozování domu jako muzea doplněného o dokumentační centrum vily a expozici zaměřenou na stavebníky a jejich život ve vile a původní plánovou a fotografickou dokumentaci. Architektura - Odstranění nepůvodních stavebních zásahů a navrácení chybějících částí se snahou o co největší zachování originální materiality. Navrácení původní výškové siluety domu snížením atiky a rekonstrukce zahradní terasy a schodiště. Restaurování všech dochovaných venkovních a vnitřních omítek a opětovná instalace čirých a leptaných skel v původních rozměrech. Nové linoleum, keramické dlažby a obklady. Kopie suchých zahradních zídek a obnova zahrady. V interiéru restaurování dochovaného a doplnění chybějícího vestavěného mobiliáře se zakomponováním kopie půlobloukové jídelní stěny s opětovně nalezenými díly. Doplnění kopií volně stojícího nábytku, textilií a interiérové vegetace. Konstrukce a technologie - Nové statické zajištění zahradní terasy a schodiště. Obnova a zprovoznění kotelny, vzduchotechniky a spouštěcích oken. Nová instalační vedení s koncovými prvky v autentické podobě - vodovodní armatury, sanita, radiátory, světla, vypínače a zásuvky.
Mapa