Porotci 5. ročníku České ceny za architekturu si zvolili ze svého středu na pozici předsedy francouzského krajinářského architekta, urbanistu a akademika Henriho Bavu.
Henri Bava je krajinářský architekt a urbanista narozený v Tunisku a působící ve Francii. Je spoluzakladatelem ateliéru Agence Ter, který vede s kolegy Michelem Hösslerem a Olivierem Philippem. Tento ateliér má svůj tým kromě Paříže také v Karlsruhe, Šanghaji a Los Angeles.
Snaží se posouvat limity ve svém oporu a k projektům přistupuje experimentálně se snahou o snoubení oblasti architektury, urbanismu a krajinářské architektury. Projekty ateliéru jsou pestré – parky, veřejná prostranství, územní plány, městské plánování. Zmínit je třeba například Pershing Square v Los Angeles, Aqua Magica Park v německém Bad Oeynhausen-Lohne nebo Grand Park Garonne v Toulouse.
Bava původně vystudoval biologii se zaměřením na rostliny na Univerzitě Paris-Orsay. Život na Zemi ho zajímal z různých perspektiv a navázal tak dalším studiem na École Nationale Supérieure du Paysage (ENSP) ve Versailles, současně také studoval scénografii na pařížské Acques Lecoq École Internationale de Théâtre. Jako krajinářský architekt promoval v roce 1984. O dva roky později pak založil Agence Ter.
Svoji praxi zpočátku kombinoval s působením v akademické sféře. Aktivně se podílel na dění v oboru také ve francouzské asociaci krajinářských architektů. Po profesním přesunu do Německa se zapojil i do tamní akademické a odborné scény. Stal se profesorem a současně vedoucím katedry krajinářské architektury na technologickém institutu v Karlsruhe. Po návratu do Paříže se stal předsedou správní rady École Nationale de la Nature et du Paysage (ENSNP) v Blois. Hostuje také Harvard University Graduate School of Design.
Mezinárodní odborná porota
Práci architektů bude spolu s Bavou hodnotit dalších šest erudovaných zahraničních expertů. Je mezi nimi architektka Alessandra Cianchetta (Velká Británie) praktikující ve vlastním ateliéru sídlícím v Londýně a Paříži. Ateliér zpracovává projekty z oblasti architektury i urbanismu se zvláštním zájmem o regeneraci městských ploch a kulturní či administrativní objekty. Cianchetta je aktivní také v akademické sféře. V porotě ČCA 2020 dále zasedá architektka Jeanne Dekkers (Nizozemsko), která vede v Delftu vlastní ateliér pracujícím na široké škále projektů – návrhům vzdělávacích zařízení, objektů pro bydlení, interiérovému designu včetně designu nábytku, ale i územním plánům. Dekkers je velmi aktivní v akademické i odborné sféře, věnuje se také publikační činnosti. Členkou poroty je architektka a teoretička Gillian Horn (Velká Británie), která se aktuálně realizuje v akademické sféře a výzkumu, současně je hlavní přispěvatelkou magazínu Royal Institute of British Architects (RIBA). Do loňského roku působila 15 let v ateliéru Penoyre & Prasad. Další z porotců, architekt Csaba Nagy (Maďarsko), působí ve vlastním ateliéru Archikon Architects řešícím projekty širokého záběru – přestavby i novostavby veřejných, komerčních, rezidenčních a průmyslových budov. Aktuálně je členem představenstva maďarské asociace architektů. V odborné porotě dále zasedá architekt Štefan Polakovič (Slovensko), spoluzakladatel ateliéru GutGut, jehož realizace byly na Slovensku oceněny cenou ARCH, Cenou Dušana Jurkoviča a čtyřikrát Cenou za architekturu CE-ZA-AR. Polakovič je současně spoluzakladatelem úspěšného bratislavského festivalu DAAD. Výčet sedmičlenné poroty uzavírá architekt Jeroen van Schooten (Nizozemsko) působící ve vlastním, předním nizozemském ateliéru V Architectuur sídlícím /
v Amsterdamu. Vedle toho se angažuje také veřejně v rámci profesních sdružení.