Aktuality

Pardubický kraj má dva adepty v nominacích na Českou cenu za architekturu 2017

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015)Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel historicky druhé České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 12. června 2017 v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech. V nominacích poroty je zastoupeno 10 regionů České republiky a hlavní město Praha. Pardubický kraj v soutěži zastupují dvě mimořádná díla – již neexistující létající Černý dům a Dům v plotě.

Zda oba pardubické domy porotce osloví natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu 2017 na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění – Jatka 78 v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky Ceny za výjimečný počinMimořádné ceny partnerů soutěžní přehlídky. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Praze k vidění až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie architektury.

Létající černý dům / H3T architekti (foto: BoysPlayNice)

 Létající Černý dům

Adresa: Pardubice

Autoři: H3T architekti – MgA. Vít Šimek, MgA. Štěpán Řehoř, Ing. arch. Tomáš Madro, Ing. arch. Martina Kubešová, Ing. arch. Darina Bartková, Robert Krejčí, Tomáš Bařinka

Černý létající dům se vznáší pod obloukem zbylé části starého železničního mostu. Budí pozornost, láká k návštěvě a vyvolává otázky. Černý létající dům je instalací, která je tvořena obytnou místností s kamny a podkrovním patrem na spaní. Objekt je zavěšen na několika ocelových lanech. Součástí instalace je žebřík, který je ukryt v okolí. Je tak trochu hlavolamem, který podněcuje kolemjdoucí k přemýšlení. Svým archetypálním ztvárněním doplňuje tajemnou atmosféru vojenského areálu. Formální řešení je lapidární. Výsledný obraz téměř pitoreskní. Architekty nspirovala opuštěná okolní krajina se starými mosty, které tu zbyly po armádě. Vytvořili instalaci, která svým strohým ztvárněním vtipně reagovala na tajemnou atmosféru prostředí. Černý dům však nakonec zmizel po 39 dnech od instalace po výzvě k odstranění.

Dům v plotě / Mjölk architekti (foto: BoysPlayNice)

Dům v plotě

 Adresa: Ohrazenice, Pardubice

Autoři: Mjölk architekti – Jan Vondrák, Lukáš Holub, Jan Mach

Malý, ale sebevědomý dům s celkovou obytnou plochou 86 m2 od studia Mjölk architekti stojí ukrytý za dřevěným plotem v Ohrazenicích, které se nachází v severozápadním cípu Pardubic. Jeho obvodové zdi tvoří difuzně otevřená konstrukce, která je v interiérech pokrytá obkladem ze smrkových prken.

 

 

Všechna nominovaná díla najdete zde.