Aktuality

Kraj Vysočina má dva adepty v nominacích na Českou cenu za architekturu

Kraj Vysočina má dva adepty v nominacích na Českou cenu za architekturu

Česká komora architektů v lednu 2018 vyhlásila 3. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili 145 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Roger Riewe – předseda poroty, Carlo Baumschlager, Zsolt Gunther, Andrea Klimko, Robert Konieczny, Yael Moria Klain a Ivan Reimann) do užšího výběru nominovala 33 děl, ze kterých v listopadu 2018 vzejdou finalisté a držitel historicky třetí České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 31. května 2018 v pražském divadle Archa. V nominacích poroty je zastoupeno 10 regionů České republiky a hlavní město Praha. Vysočinu v soutěži reprezentují 2 realizace, Dům nad vodopádem od architektonické kanceláře ARCHOO s.r.o. a Dům se stodolou na Vysočině z dílny MACHAR & TEICHMAN.

V letošním ročníku ČCA výrazně vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce a nejinak je tomu mezi nominovanými díly. V roce 2017 jich bylo dokončeno dvacet pět, osm pak mezi roky 2014 až 2016. Stejně jako u celkového počtu 145 přihlášených děl do letošního ročníku ČCA,
i pro nominované je příznačná vysoká převaha soukromých investic nad veřejnými. Těch je mezi 33 nominovanými pouze sedm. Nejčastějším tématem letošních nominací jsou stejně jako vloni rodinné domy a vily, kterých je třináct.

Zda některá z realizací nacházejících se na Vysočině, osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počinceny partnerů. Předcházet bude pečlivý výběr poroty, která se s řadou realizací seznámí přímo v terénu. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy České ceny za architekturu 2018.

 

Realizace v Kraji Vysočina

  1. Dům nad vodopádem

Lokalita: Telč

Autoři: Jiří Ondráček, Jaroslav Svoboda, Lukáš Komín, ARCHOO s.r.o.,  www.archoo.cz

 

Skromně minimalistická dřevostavba se nachází na stísněné parcele při hranici historického jádra města, zapsaného na seznam UNESCO, pod hrází Ulického rybníku nad Telčským potokem a malým vodopádem. K domu vedou obnovené historické kamenné schody, k severozápadnímu uličnímu průčelí přiléhá vstupní chodba, s koupelnou a technickou místností. Bohatě prosklené obvodové stěny obytných místností se naopak obracejí převážně k jižnímu slunci, přičemž jejich prolamování a ustoupení vytváří lodžie shlížející na potok. Vnitřní prostory vynikají svými nepravidelnými tvary. Fasáda domu je vyhotovena ze sibiřského modřínu, připomíná původní dřevěné mlýnské domky. Řízené větrání s rekuperací doplňují krbová kamna. Zastavěnou plochu pozemku nahrazuje vegetační střecha, nyní plně pokrytá netřesky, rozchodníky, kostřavou a voňavou levandulí a zároveň slouží ke zlepšení mikroklimatu, zadržování dešťové vody a pro budoucí využití jako obytné terasy.

 

  1. Dům se stodolou na Vysočině

Lokalita: Staré Bříště

Autoři: ing.arch.Pavel Machar, ing.arch.Radek Teichman, http://macharteichman.com

 

Pozemek leží na hraně svahu v centru malé obce na Vysočině. Na půdorysné stopě bývalého statku vznikl dům a stodola. Dům má podél jihozápadní fasády kryté zápraží, vstupuje se středem půdorysu s průhledem na rybník. Obytný prostor s kuchyní je částečně otevřený do krovu, je v něm krb, výseky krajiny vstupují dovnitř velkými nedělenými okny. Na levé straně přízemí je hlavní ložnice. Schodišťová hala v těžišti domu propojuje přízemí s ochozem v podkroví, kde jsou další dva pokoje s koupelnou. Interiér na míru byl realizován příbuzným majitele, bílá barva, modřínové a dubové dřevo. Vizuální klid nekonkuruje krajině. Technické prostory se nachází ve sklepě, vytápění je pomocí kotle na pelety. Na sklep navazuje cihlový klenutý sklípek navržený stavitelem. Stodola slouží pro parkování a skladování. Dům byl postaven místním zedníkem podle jednoduché dokumentace. V domě majitel bydlí i pracuje.