Aktuality

Karlovarský kraj má také svou nominaci na prestižní Českou cenu za architekturu

Česká komora architektů v lednu 2018 vyhlásila 3. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili 145 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Roger Riewe – předseda poroty, Carlo Baumschlager, Zsolt Gunther, Andrea Klimko, Robert Konieczny, Yael Moria Klain a Ivan Reimann) do užšího výběru nominovala 33 děl, ze kterých v listopadu 2018 vzejdou finalisté a držitel historicky třetí České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 31. května 2018 v pražském divadle Archa. V nominacích poroty je zastoupeno 10 regionů České republiky a hlavní město Praha. Karlovarský kraj v soutěži reprezentuje Engel House od architektonické kanceláře CMC architects a. s.

V letošním ročníku ČCA výrazně vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce a nejinak je tomu mezi nominovanými díly. V roce 2017 jich bylo dokončeno dvacet pět, osm pak mezi roky 2014 až 2016. Stejně jako u celkového počtu 145 přihlášených děl do letošního ročníku ČCA,
i pro nominované je příznačná vysoká převaha soukromých investic nad veřejnými. Těch je mezi 33 nominovanými pouze sedm. Nejčastějším tématem letošních nominací jsou stejně jako vloni rodinné domy a vily, kterých je třináct.

Zda nominovaná realizace v Karlovarském kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počinceny partnerů. Předcházet bude pečlivý výběr poroty, která se s řadou realizací seznámí přímo v terénu. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy České ceny za architekturu 2018.

Realizace v Karlovarském kraji

 

Engel House

Lokalita: Andělská Hora, Karlovy Vary

 

Autoři: Vít Máslo, ČKA, dipl.arch. David R. Chisholm, ČKA, www.cmca.cz

 

Lokalita, ve které se rekreační dům v obci Andělská Hora nedaleko Karlových Varů nachází, patří do chráněné krajinné oblasti. Leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 m. n. m. Návrh domu vycházel z podoby tradičního vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít.

Pozemek má ideální jižní orientaci a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavní obytná místnost s kuchyní je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru galerie. V přízemí je kromě zázemí umístěna hlavní ložnice s navazující pracovnou. V horním patře jsou umístěny tři pokoje pro hosty s koupelnou a technická místnost. Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Doplňkovým materiálem je černý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý corian na kuchyňské desce. V koupelnách je použitá velkoformátová keramika ve tmavohnědém a béžovém odstínu. Na štíty budovy bylo použito smrkové opalované dřevo, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem. Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody.